logo51

schody

Při chůzi po schodech spotřebováváme zhruba sedmkrát více energie než při chůzi po rovině. Mít doma schodiště je však nutnost než touha po dostatku zdravého pohybu. V dnešní době, kdy nejsou stavební parcely levné a nejsou nafukovací, je nutností i trendem, aby stavby na nich byly patrové a vešly se do nich všechny potřebné místnosti.
Umístění schodiště v bytě nebo domě má zásadní vliv na dispoziční řešení prostoru. Stává se komunikační páteří, která zpravidla propojuje denní obytnou část s klidovou zónou ložnic.

realizace

realizace1
samonosné smrkové schodiště - chalupa r. 2006

realizace2
podium - bytový dům r. 2007


realizace3
obložení betonového schodiště smrkovou biodeskou - rod. dům r. 2005


Schodiště v obytném prostoru se stává jeho dominantou, proto musí být důkladně navrženo s důrazem na design a perfektně zpracováno zhotovitelem. Vždy však vybírejte ve spolupráci s architektem či projektantem, neboť schodiště je na míru a pro vaši potřebu. Nikdy neupřednostňujte design před bezpečností a pohodlím. Po schodišti budete chodit mnoho let.

Konstrukce schodiště je buď stavební součástí objektu (železobeton), nebo je samostatně vkomponována do prostoru, jako například vestavná skříň. Potom musí být během stavby zřízeno provizorní schodiště. Na druhou stranu montáž takového nábytkového schodiště je zpravidla rychlá, čistá a bezprašná.
Plocha potřebná pro schodiště je průměrně 4 až 5 m čtverečních, ale rozhodně by se nemělo příliš šetřit místem, protože pak je omezena bezpečnost a pohodlí při užívání.

Při volbě dřeva počítejte s občasnou údržbou. Vhodnější je dřevo tvrdé.